Jak vybrat správného dodavatele aplikace

Na českém trhu je v součastnosti zhruba 200 vývojářských společností, které se zaměřují na vývoj mobilních aplikací v platformách iOS, Android a Windows Phone.

Vývojáři se dělí na tři skupiny. První se zaměřuje na velké korporátní klienty, pro které vyvíjí složitý software – aplikace pro banky, pojišťovny, apod. Tito vývojáři si za svou práci nechají pochopitelně velmi dobře zaplatit a pustí se jen do velkých a pro ně zajímavých projektů.

Druhá skupina vývojářů se zaměřuje na menší a středně velké klienty. Jedná se často o živnostníky, kteří nabídnou velmi dobrou cenu, ovšem výsledná kvalita a garance za bezproblémový provoz aplikace pokulhává. Tyto na první pohled výhodné nabídky se v budoucnu většinou velmi prodraží na opravách a záplatách. V lepším případě dostane klient hotovou aplikaci bez přípravy a plánu na propagaci. Taková mobilní aplikace nemusí vůbec splnit svůj původní účel

Třetí skupinu programátorů tvoří vývojářské společnosti, které mohou nabídnout stejnou kvalitu jako velké firmy, ale přijímají i menší zakázky. Určitě se vyplatí připlatit si za společnost, která může za svou práci ručit a má svůj vlastní profesionální tým vývojářů. Větší náklad na začátku se brzy vrátí v podobě bezproblémového chodu projektu a její uchycení na čím dál tím větším trhu s aplikacemi.

Doporučení

  • Nenechte se zmást přívětivou cenou za hodinu programování (jednomu vývojáři může trvat ta samá práce hodinu a druhému třeba deset hodin)
  • Ptejte se na přehlednost kódu (budete-li chtít aplikaci dále inovovat s jiným vývojářem, musí být kód přehledný – jinak se práce prodraží)
  • Pozor na reference (mnoho firem se pyšní zvučnými jmény společností ve svých referencích – často však pro danou společnost nikdy nepracovali)
  • Platformy s rozvahou (věnujte čas analýze trhu. Pokud uživatelé budoucí aplikace používají Windows Phone pod 1%, začněte jen s Androidem a iOS. Pozdější vývoj bude vždy levnější.)
Kontaktujte nás

Spolupracujeme