Mobilní platformy

iOS

Operační systém iOS je mobilním systémem vytvořeným společností Apple. Tento systém je použit výhradně pro zařízení Apple (iPhone, iPad, iPod Touch a nově i pro Apple TV). V současnosti je nejnovějším iOS 8. iOS je odlehčenou verzí operačního systému Mac OS X, mobilní verze má navíc podporu dotykového ovládání. Pro iOS se vyvíjí v programovacím jazyku Objective-C, což je určitá nadstavba C.

Vyvíjení mobilních aplikací je možné v programu XCode, který vydává zdarma přímo Apple. K vývoji je tedy nezbytný počítač od Apple. Jediná oficiální možnost, jak nainstalovat aplikaci je přes App Store, který provozuje taktéž Apple. Před přidáním aplikace na App Store prochází každá aplikace poměrně náročným testováním ze strany Apple. iOS je tedy relativně uzavřený systém, který má mnoho omezení a přísná pravidla při vývoji.

Android

Operační systém Android je mobilním systémem vytvářeným společností Google. Tento systém je otevřený a v současnosti se hojně používá v celé řadě mobilních telefonů (Samsung, HTC, Huawei, LG, apod.). Systém Android s přehledem ovládá dlouhodobě trh se software pro mobilní telefony.

Podíl se pohybuje nad 80%. Android je postavený na jádru systému Linux. Aplikace pro Android jsou psané v jazyku Java.Oficiálním vývojářským prostředím pro Android je Eclipse. Rozdíl mezi iOS a Android je, že možnosti výběru software pro vývoj jsou u Androidu daleko širší.

Android aplikace jsou primárně dostupné přes Google Play. Zde jsou ke stažení veškeré aplikace Android včetně her, podobně jako na App Store. Tuto službu provozuje Google. Nahrávání na Google play je možné přímo z PC a nepodléhá tedy kontrole jako u iOS od Apple.

Windows Phone

Operační systém Windows Phone je mobilním systémem vytvářeným společností Microsoft. Systém byl používaný výhradně v zařízeních Nokia (Windows Phone). Windows Phone je rozšířen málo, proto je pro něj vyvíjeno i výrazně méně aplikací než na ostatní platformy. Společnost Microsoft koupila v září roku 2013 výrobce mobilních telefonů Nokia, která se potýkala s odlivem zákazníků.

Kontaktujte nás

Spolupracujeme