Vývoj mobilních aplikací v kostce

Vývoj mobilních aplikací je stále poměrně nový a to i na prostředí IT. Dnes si řekneme více informací o tom, jak se mobilní aplikace vyvíjí..

Mobilní aplikace jsou vyvíjeny v jazyku Swift (iPhone, iPad, iPod), Java (Samsung, HTC, LG, a veškeré další zařízení s operačním systémem Android) a C Sharp (Windows Phone).

Dodáme, že donedávna byl vývoj pro operační systém iOS od Apple podporován pouze jazyk Objective-C. Dnešní podporovaný Swift je však jednodušší a rychlejší.

Jak probíhá vývoj mobilních aplikací?

V první řadě si sedneme s klientem a probereme jeho vizi. Rádi se do plánování funkcí zapojujeme, navrhujeme vhodná řešení z našeho programátorského pohledu. Jakmile se vyptáme na cíle, plány a vizi aplikace, sepíšeme specifikaci aplikace. Ta je nutná  pro jasnou definici funkčnosti aplikace a je sepsána projektovým architektem. Jakmile je specifikace hotová, společně s klientem ji komentujeme, dokud si nejsme všichni jistí tím, že máme stejnou představu o funkčnosti aplikace.

Jakmile je hotová specifikace, nakreslíme design nové aplikace, který komunikujeme s klientem, ale také sbíráme zpětnou vazbu od běžných uživatelů, aby byl výsledek co možná nejlepší. Poté se rozeběhne programovací část vývoje, kde klademe vysoký důraz na přehlednost kódu a využití moderních technologií. Tím zajistíme jednoduchost budoucí editace. Přehledný kód ulehčí programátorovi orientaci ve zdrojových kódech, což znamená menší časovou a tedy i finanční náročnost.

Většinou vyvineme aplikaci nejprve pro jednu platformu, a později vývoj rozšíříme i pro ostatní operační systémy. Je to efektivnější a většinou i levnější. Když je mobilní aplikace hotová a napojená na server, začínáme s testováním. Testování mobilní aplikace musí proběhnout na všech podporovaných zařízeních. Tomuto procesu je potřeba věnovat velkou pozornost, neboť hotový produkt musí být perfektní a bez chyb.

Až když jsme si jistí perfektním výsledkem, aplikaci nahrajeme na Google Play a Apple Store a aplikaci zveřejníme. U Apple probíhá kontrola aplikace pracovníkem v Apple, který zkontroluje, zda je aplikace v souladu s pravidly, je správně naprogramovaná a rozložení odpovídá doporučenému vzhledu. Aplikací jsme vydali desítky, máme tak zkušenost s tím, jak kontrola probíhá a nestane se tak, že by Apple aplikaci neschválil.

Jakmile je mobilní aplikace schválená, spouštíme marketing a podle ohlasů od uživatelů dále pracujeme na aplikaci. Vývoj mobilních aplikací by se neměl nikdy zastavit a úspěšná aplikace by se měla neustále rozvíjet.

TIP: Zajímá Vás kolik stojí vývoj mobilní aplikace? Podívejte se na náš článek.

Kontaktujte nás

Spolupracujeme